Relacja z turnieju o Puchar Prezesa UKS Melo.

W miniony weekend 13 grudnia na terenie sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 w Błoniu, odbył się Ogólnopolski Turniej Koszykówki Chłopców „Śnieżynka Cup” 2002-młodsi o Puchar Prezesa UKS Melo Błonie.

Impreza, która doszła do skutku, to zasługa Urzędu Miasta Błonie i Pana Burmistrza Zenona Reszki, dzięki którego wsparciu finansowemu, doszło do koszykarskiego świątecznego grania w Błoniu. Ostatecznie w imprezie udział wzięły
zespoły z Mazowsza, gdyż jednodniowy charakter turnieju uniemożliwił przybycie drużyn z innych województw.
Jednak pomimo tego na parkiecie ZS nr 1 im. M.Wańkowicza zjawiły się zespoły Z Płochocina, UKS MOSiR Basketu Sochaczew, GKK Grodziska Mazowiecki, NOSiR-u Nowy Dwór Mazowiecki , UKS „Trójki” Żyrardów i  gospodarzy turnieju, drużyny UKS „Melo” Błonie.

Drużyny podzielone zostały na II grupy. W grupie A, znalazły się drużyny z Błonia, Płochocina i Sochaczewa, natomiast w grupie B, zespoły Grodziska, Nowego Dworu i Żyrardowa.
System przewidywał mecze każdy z każdym i w zależności od zajętego miejsca, mecze o V, III i I miejsce.
Jako pierwsi na parkiecie pojawili się gracze z Błonia i Płochocina.
Chłopcy z Błonia, żądni rewanżu za porażkę w rozgrywkach powiatowych, szybko udowodnili, że są lepszym zespołem, prowadząc już po II kwartach różnicą 12 punktów. W kolejnych minutach, Trener Błonia J.Buzalski grał pełną drużyną i na boisku pojawili się wszyscy podopieczni MELO.
W drugim pojedynku zmierzyli się ze sobą rywale z ligi mazowieckiej, drużyny GKK i Trójki Żyrardów. Początek zapowiadał emocje, jednak w III kwarcie, Trójka grając najsilniejszym składem powiększała
przewagę, udowadniając, że klasa o profilu koszykówki i godziny treningów, nie poszły na marne.

Punktualnie o 10:10 doszło do oficjalnego otwarcia zawodów, które poprowadził Pan Włodzimierz Leduchowski Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu w Błoniu, otwierając w imieniu Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki zawody.

W kolejnym spotkaniu, na parkiecie pojawiły się drużyny Nowego Dworu i Błonia. Zespół Z Nowego Dworu, w swoim składzie posiadał 3 zawodników wyróżniających się nie tylko walorami koszykarskimi, ale przede wszystkim tężyzną fizyczną. Atuty wzrostu, w końcowym rozrachunku miały wpływ na końcowy wynik spotkania. Jednak po kolei. Zawodnicy MELO, dzielnie stawiali opór ogranym w lidze graczom z Nowego Dworu. Po dwóch kwartach, różnica na korzyść Gości była jedynie 2 punktowa. Jednak III kwarta to możliwość skorzystania z najlepszych swoich zawodników przez opiekunów i tu gracze Błonia musieli znaleźć receptę, na „TRZY WIEŻE” z NOSIRu. Nieskuteczność gospodarzy i przewaga na tablicach, dała Gościom sukces, ale gracze z Błonia nie ustępowali, a Trener mógł być zadowolony z postawy podopiecznych. Kolejne spotkanie to wysoka wygrana GKK i Trójki Żyrardów z Basketem Sochaczew, który
dysponując 8 graczami miał spore problemy z przeciwnikami.
W ostatnim meczu grupowym , w grupie A, Nowy Dwór, pewnie pokonał Płochocin i mieliśmy już grupowe mecze za sobą.

W meczu o V miejsce zmierzyli się ze sobą zawodnicy Sochaczewa i Płochocina. Zespół R.Chechłacza z SP Płochocin, wypunktował  Gości i zakończył rozgrywki na V miejscu. Kolejnym spotkaniem był mecz Gospodarzy UKS „MELO” Błonie z rywalem z Grodziska Mazowieckiego. Mecz miał swoją dramaturgię i emocje do końcowego gwizdka. Grodziszczanie od początku, utrzymywali niewielką przewagę punktową, prowadząc po III kwartach nieznacznie. Po wskazówkach trenera J. Buzalskiego, w IV kwarcie mecz odwrócił się diametralnie i z 6 punktowego prowadzenia Gości,
Gospodarze na 35 sekund przed końcowym gwizdkiem wyszli na dwupunktowe prowadzenia. Gdy wydawało się, ze MELO dowiezie zwycięstwo, piłkę przejęli Goście i na 7 sekund do końca doprowadzili do remisu i dogrywki. Młodzikom MELO zabrakło szczęścia i ligowego doświadczenia, które w tym momencie, bardzo by się przydało. W dogrywce, nie byli sobą, wyraźnie przygnębieni, oddali boisko, zajmując IV miejsce. Trener J.Buzalski podkreślił jednak, że był tego dnia bardzo zadowolony ze swoich wychowanków, którzy nie ustępowali swoim rówieśnikom, jednak w kluczowych momentach zabrakło ogrania i koszykarskiego cwaniactwa, którenabiera się w grach kontrolnych, turniejach i rozgrywkach.

„Duma i gratulacje, dla moich koszykarzy, są wielcy i jeszcze pokażą, że i w Błoniu można” podkreślał trener .

W meczu o I miejsce stanęły na przeciwko siebie dwie najsilniejsze ekipy turnieju. Mecz z lekką przewagą po stronie Żyrardowa, jednak w końcówce, na niespełna 3 minuty przed
końcem, zapowiadało się na dogrywkę. Drugi oddech złapał zespół z NOSIRu Nowy Dwór Mazowiecki, który dogonił rywali,zbliżając się na 3 punkty. Końcówka to wyrachowana, jak na ten rocznik gra TRÓJKI i końcowy sukces UKS „Trójki „Żyrardów.

Na koniec turnieju wybrano najlepszych zawodników, którzy otrzymali statuetki i piłki. Każdy z zawodników, otrzymał okolicznościową koszulkę, natomiast dla III najlepszych zespołów, przewidziano puchary i medale.